Çatlak Enjeksiyonu


Binadaki çatlaklar statik ve dinamik çatlaklar, taşıyıcı yapıdaki çatlaklar ve taşıyıcı olmayan yapıdaki çatlaklar, kuru ve ıslak çatlaklar, sıvalardaki kılcal çatlaklar, binalardaki oturma çatlakları gibi gruplara ayrılmaktadır.

Özellikle içinden su akan çatlaklar betonarmede korozyona sebep olmakta ve don sırasında yapıyı tahrip etmektedir. Su depolarında görülen çatlaklarda ise içme suyu ile temas halinde kullanıma uygun enjeksiyon ürünleri kullanılmaktadır.

Islak veya su akan çatlakların su yalıtımında:

Islak veya su sızıntısı olan çatlakların ve soğuk derzlerin su yalıtımı için elastik poliüretan enjeksiyon ürünü kullanılmaktadır. Çatlakların içine dübeller yardımı ile basınçlı şekilde preslenmektedir. Su ile temas halinde süratli şekilde şişerek köpük halinde gelir ve bu şekilde su sızıntısını durdurur.

Soğuk derzlerin su yalıtımında:

Soğuk derzler farklı zamanlarda uygulanmış beton yüzeylerinin arasında oluşur. beton tabakalar birbirine yapışmadığı için arada oluşan boşluktan su sızıntıları olabilmektedir. Bu durum özellikle temel-perde birleşim noktalarında, yüzme havuzu ve su depolarında, ayrıca aralıklı dökülen perde duvar düzeylerinde görülmektedir. Soğuk derzleri çatlak olarak değerlendirebiliriz, bu tip uygulamalarda elastik poliüretan enjeksiyon ve poliüretan jel enjeksiyon ürünleri tercih edilmektedir.

 

Yapısal güçlendirme uygulamalarında

Kuru çatlakların tamir edilmesinde ise Epoksi reçine veya Poliüretan reçine esaslı rijit ürünler kullanılmaktadır. Bu ürünler betondaki çatlakları doldurmakta ve çok kuvvetli bir şekilde yapıştırmaktadır. Ortaya çıkan sonuç betondan daha sağlam bir tamirat şeklinde olmaktadır.

 

Sizler için her zaman en iyisini sunuyoruz. ‘’Çatlak Enjeksiyonu’’ Ürünleri ve uygulama hakkında detaylı bilgi almak için lütfen arayınız.