Nem ve Rutubet Yalıtımı


Perde beton veya örme duvar olarak inşa edilmiş bodrum katlarında, bina inşaatı esnasında gerçekleştirilmemiş ya da hatalı veya eksik yapılmış yalıtım uygulaması sebebiyle zamanla duvar ve zeminlerde rutubet ve hatta su sızdırma problemleri oluşabilir.

Kış aylarında ve yağmur mevsiminde artacak problem, yüzeylerdeki boya ve diğer kaplamaların kabarmasına sebep olmakla birlikte, özellikle sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Bu durum, bodrum duvar ve zeminlerinde negatif basınca dayanıklı su yalıtım harçları uygulaması ile önlenmelidir.

Yüzeyler, tüm tuz birikintileri, boya, kireç ve diğer tüm kaplamalar kazınarak çimento esaslı sağlam yüzeye ulaşıncaya kadar temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Yalıtım katmanı uygulaması öncesinde yüzeyler su ile nemlendirilmelidir.

Sızdırmazlığın devamlılığını sağlamak amacıyla dikey ve yatay köşeler pahlanmalıdır.

Kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan çimento esaslı kristalize yalıtım harcı tüm yüzeye iki kat halinde uygulanmalıdır. Her bir katın uygulaması bir öncekine dik doğrultuda yapılmalıdır. 

Yalıtım katmanı uygulaması dolaşıma açık mekanlarda ve mekanik darbeler oluşabilecek yüzeylerde çıplak bırakılmamalı; şap, seramik kaplama, endüstriyel zemin kaplaması veya tesviye harcı ile korunmalıdır.

 

Sizler için her zaman en iyisini sunuyoruz. ‘’Nem ve Rutubet’’ Ürünleri ve uygulama hakkında detaylı bilgi almak için lütfen arayınız.