Su Deposu ve Havuz Yalıtımı


Havuzlar ve su depoları gerek içlerinde taşıdıkları su gerekse de inşa edildikleri zeminde bulunan rutubet ve basınçlı veya basınçsız suya maruz kalmaktadır. Dolayısıyla betonun her iki yönde de su ile etkileşim halindedir. Betondaki taşıyıcı kısımların (donatıların)korozyona uğramaması, çatlakların oluşmaması, havuz ve su deposunun içerisine istenmeyen yeraltı veya kullanım sularının karışarak su kalitesinin bozulmaması, özel kimyasal maddeler içeren havuz sularının toprağa sızarak yalıtımsız ana yapıya zarar vermemesi için su yalıtımı uygulanır.


Havuz ve su deposu inşaatlarında öncelikle betonarmenin yapısal olarak su geçirimsiz olması gereklidir. Bu tür özel yapıların su yalıtımı yapılırken mutlaka yapısal önlemler ve yüzeysel önlemler bir arada düşünülmeli ve uygulanmalıdır.

Yüzme havuzlarında kullanılan sular uzun bir prosesten geçirilerek arıtılmakta ve oldukça maliyetli bir süreç sonucunda kullanıma hazır hale getirilmektedir. Su kaçakları sonucunda kaybedilen bu su hem yapıya zarar vermekte hem de önemli bir maliyet unsuru oluşturmaktadır.

İçme suyu depolarında kullanılacak su yalıtımı ürünlerinin ise belirli hijyen kriterlerine uygun olması sağlığımız açısında önem taşımaktadır ve ürünün içme suyun uygunluk özellikleri belgelenmelidir.

Arıtma tesislerinde bulunan arıtma depolarında ve havuzlarında kullanılan su yalıtım ürünleri ise yüksek kimyasal ve asit direncine sahip olmalı, ayrıca sistem halinde çözüm sunabilmelidir.

Ürün gamımızda her ihtiyaca cevap verebilecek şekilde geliştirilmiş detay çözümleri ve yalıtım sistemleri bulunmaktadır.

 

Sizler için her zaman en iyisini sunuyoruz. ‘’ Su Deposu ve Havuz yalıtımı’’ Ürünleri ve uygulama hakkında detaylı bilgi almak için lütfen arayınız.